Prostat Kanseri Ameliyat Tedavisi

Prostat Kanseri tedavisinde güncel tıpta en etkili tedavi yöntemlerinden birisi prostat kanseri ameliyat tedavisidir.

Prostat Kanseri Ameliyatı Nedir?

Prostatta kanser olduğu biyopsi yoluyla ispatlanmış kişilerde prostatın kapsülü ile beraber tamamen çıkartıldığı bunun yanısıra testislerden gelen meni kanalının (vas deferens) tamamen çıkartıldığı, geçici olarak spermlerin boşalmadan önce depolandığı sperm keseciklerinin (seminal vezikül) tamamen çıkartıldığı özel bir ameliyat yöntemidir. Bu yöntemde üç çeşit ameliyat yöntemi bulunmaktadır.

1. Açık Radikal Prostatektomi Ameliyatı (RRP)

Bu yöntemde göbek deliğinden kasıklarınıza doğru yapılan yaklaşık 10 cm lik bir kesiden bu ameliyat yapılmaktadır. Ameliyatta prostat ve çevre dokular çıkartılır, ameliyat yerinin yan tarafına, dren denilen kan tahliyesini sağlayan bir plastik boru yerleştirilir ve ameliyattan çıktığınız zaman bir sondanız olur. Ameliyat sonrasında ağrınız olacaktır. Ancak bu ağrı, klasik ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilmektedir. Günümüzde uzun dönem sonuçları bakımından halen “altın standart” yöntem açık cerrahidir.

Hastanemizde yapılan ameliyatlarda ameliyat süresi yaklaşık 2.5- 3 saat civarında sürüyor. Ben ameliyat sonrasında hastalarımı 3-4 gün hastanede yatırıyorum. Teorik olarak, hastalarımı daha erken taburcu edebilirim ancak hastalarım tamamen toparlanmadan taburcu etmeyi sevmiyorum. Hastalarımı sonda ile taburcu ediyorum ve 15. günde sondadan ilaç vererek bir film çekmek için tekrar kontrole çağırıyorum. Geldiklerinde sondadan bir ilaç veriyorum ve ışın veren bir alet ile kaçak olup olmadığına bakıyorum ama bugüne kadar kaçak olan bir hastam olmadı. Ancak kaçak olabilir diye, mutlaka o filmi çekiyorum. Daha sonra sondayı çekiyorum.

2. Laparoskopik Radikal Prostat Ameliyatı

Açık cerrahiye bir alternatif olarak düşünülen laparoskopik prostat ameliyatında karından 4 ila 5 yerden yapılan 1-1.5 cm lik kesiden laparoskopi yöntemi ile prostatın ve çevre dokuların çıkartılması ameliyatıdır.

Laporoskopik cerrahinin en önemli avantajı hastanede kalış süresinin daha kısa olmasıdır. Hastaların hissettikleri ağrı miktarı açık cerrahiye göre daha azdır.

3. Robotik Radikal Prostat Ameliyatı

Robotik prostat ameliyatında, laporoskopik cerrahiye benzer olarak karından 4 ila 5 yerden yapılan 1-1.5 cm lik kesiden robotik cerrahi yöntemi ile prostatın ve çevre dokuların çıkartılması ameliyatıdır. Hastanın içerisine robot kollar yerleştirilir ve cerrah bu robot kollar üzerinden ameliyat yapar. Yani ameliyatı robot yapmaz.

Robotik cerrahinin avantaj ve dezavantajları laporoskopik yöntem ile aynıdır. Laporoskopik yönteme göre en önemli avantajı cerraha daha esneklik sağlayan bilek hareketlerine izin veren robot koldur. Neredeyse açık cerrahiye yakın bir hareket serbestisi sağlar. Ama unutmamak lazımdır ki bu hareket serbestisi “neredeyse” dir.

Günümüzde çok sıklıkla reklamı yapılan (çünkü yüksek maliyetli ameliyatlardır) bu cerrahi yöntemde elde edilen başarılar maalesef bir miktar abartılmaktadır. Robotik radikal prostat kanseri ameliyatı ile açık prostat kanseri ameliyatı benzer sonuçlar elde edilmektedir. Yani robotik yöntem zannedildiği gibi daha iyi yöntem değildir. Bu nedenle 40.000 tl daha fazla vermek isteyip istemediğinizi bir daha düşünmelisiniz.

Bookmark/FavoritesEmailGoogle BookmarksFacebookGoogle GmailMozillacaTwitterYahoo MessengerShare

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>