Klasik Kapalı (TUR) Prostat Ameliyatı

Ürolojide kapalı yöntemlerin gelişmesi ile beraber, yapılan en eski cerrahi yöntemlerden biridir. Günümüzde, cerrahın tercihlerine ve hastanenin fiziki şartlarına bağlı olarak birçok klinikte halen uygulanmaktadır. Elektrik enerjisinin yarattığı bir akım ince bir loop üzerinden geçirilir ve prostata uygulanan bu akım sayesinde prostat, kapalı olarak, küçük parçalar şeklinde idrar yapılan yerden çıkartılır.

Tamamen kapalı olarak yapılan bu yöntem ile hastaların çişlerini yaptıkları yerden sistoskop ve rezektoskop denen aletler ile girilir, ameliyat tamamen kapalı olarak yapılır ve bir sonda konularak sonlandırılır.

Bu ameliyatın en önemli avantajı açık cerrahiye göre ağrının ve hastanede kalış süresinin daha az oluşudur. Ancak günümüzde klasik TUR yöntemi diğer enerji jeneratörlerinin gelişmesi ile beraber popülerliğini yitirmeye başlamıştır. Bunun en önemli sebebi klasik TUR ameliyatlarnda elektrik enerjsinin dokulara nüfuz etmesini sağlayan özel bir solüsyon kullanılması gerekliğidir. Bu solüsyon eğer bir saatten daha uzun süre kullanılırsa “TUR sendromu” denen ve kandaki elektrolit denen maddelerin hızla ve tehlikeli bir şekilde değişmesine bağlı olarak bilinç kaybı, saçma konuşmalar ve önlem alınmazsa ölüme kadar gidebilen tehlikeler oluşabilmektedir.

Günümüzde, vücut sıvıları ile uyumlu solüsyonlar ile yapılabilen kapalı cerrahi yöntemlerin gelişmesi ile beraber, daha güvenli yöntemlere doğru bir yönelim bulunmaktadır.

Halen, cerrah tercihi ve fiziksel yetersizlikler gibi sebepler nedeniyle sıklıkla kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Bir yanlış anlamaya yol açmamak adına belirtmem gerekir ki uygun önlemler alınması ve cerrahın yeteneği ve tecrübesinin de yeterli olması durumunda bu yöntem hala güvenle uygulanabilen bir cerrahi yöntemdir. Sadece diğer yöntemler biraz daha güvenlidir.

Bookmark/FavoritesEmailGoogle BookmarksFacebookGoogle GmailMozillacaTwitterYahoo MessengerShare

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>