Hangi Prostat Ameliyatı Daha İyi?

Aslında bu sorunun tek bir yanıtı yok. Birçok farklı durum, birçok farklı yöntemi öne çıkarıyor.

1. Prostat kanseriniz varsa ve tamamen ameliyat ile çıkartılabilir durumda ise sizin için greenlight, plasmakinetik TUR, klasik açık prostat ameliyatı ve klasik TUR yöntemleri yeterli ve uygun OLMAYACAKTIR. Çünkü bu yöntemlerde prostat kapsülü içeride bırakılır ve sadece işemeyi zorlaştıran kısım çıkartılır. Prostatı bir portakala benzetirsek iyi huylu prostat büyümesi (BPH) için yukarıda saydığım ameliyat çeştlerinde portakalın sadece dilimleri çıkartılır, kabuğu içeride kalır ancak prostat kanseri sıklıkla kabukta gelişir. Eğer prostat kanseriniz varsa, yukarıda saydığım yöntemlerden biri değil, prostatın kapsülü ile beraber çıkartıldığı radikal prostat ameliyatlarından birinin yapılması gereklidir.

2. Eğer size iyi huylu prostat büyümesi tanısı konulmuş ise yani prostatta kanser olmadığı düşünülüyor veya biyopsi yapılarak ispatlanıyor ise, size radikal ameliyat yapmak FAZLA tedavi olacaktır. Çünkü radikal prostat ameliyatlarında idrar kaçırma ihtimali, erkekliğin bitme ihtimali ve kanama ve ölüm riski yukarıda saydığım yöntemlere göre daha fazladır. Bu nedenle bu ameliyatı ancak ve ancak prostat kanseri gibi hayatı tehdit eden bir durum varsa yapıyoruz.

3. Aslında cevabı verilmesi en zor soru iyi huylu prostat büyümesi varsa hangi prostat ameliyatının daha iyi olduğu ile ilgilidir. Bir takım durumlarda cevap vermek kolaydır.

a. Eğer kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız ve doktorunuz bu ilaçların kesilmesini uygun görmüyorsa, eğer kanama olması durumunda hayati tehlike oluşabilecek, kalple veya beyin damarları ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız veya hastanede sadece bir gün kalmak istiyorsanız ve hemen işinize gücünüze dönmeniz gerekiyorsa sizin için uygun yöntem greenlight lazer prostat ameliyatı olacaktır.

b. Eğer prostınız çok aşırı büyük ise (200-250 gram ve üzeri) doktorunuzun tercihine bağlı olarak plazmakinetik TUR, açık cerrahi veya lazer ameliyatı yapılabilir. Ancak lazer ve plazmakinetik ameliyatları en az 2-3 saat sürecektir.

c. Eğer idrar kesesinde taş var ise bu mutlaka açık cerrahi yapılma sebebi değildir. Kapalı olarak da idrar kesesi taşları güvenle çıkartılabilir.

d. Eğer PSA düzeyiniz yüksek ancak biyopsi yapıldı ve temiz geldi ise ameliyat ile çıkartılan parçaların patolojik incelemeye gönderilebilmesi ve eğer kanserli doku çıkar ise radikal prostat ameliyatı şansınızın kaybolmaması için kapalı yöntemlerden biri seçilmelidir. Ancak burada, lazer ameliyatında, dokular buharlaşacağı ve patolojiye örnek gönderilemeyeceği için bu ameliyat çeşidi tercih edilmemelidir.

e. Eğer PSA düzeyiniz düşük veya biyopsi yapıldı ve temiz ise ve kapalı yöntemlerden biri tercih edilecek ise greenlight, klasik TUR veya plazmakinetik TUR yöntemlerinden biri tercih edilebilir. Burada mikrodalga enerjisi, prostat insizyonu ve benzeri yöntemlerin çok nadiren kullanılması nedeniyle bahsetmeyeceğim. Ancak yararına inanan cerrahlar tarafından kullanılabilir.

f. Greenlight lazer ameliyatında her hastaya bir kez kullanılarak atılan özel bir cerrahi prob kullanılmaktadır. Bu prob pahalı bir cihaz olduğundan, greenlight ameliyatlarında, günümüz SGK genelgeleri ışığında sizden ameliyat ücretinin 3 katına kadar bir fark ücreti istenebilir. Bu nedenle diğer yöntemlere göre, greenight prostat lazer ameliyatı daha pahalı bir yöntem olacaktır. Ancak genel bir yanlış algıyı ortadan kaldırmak adına söylemem gereken her zaman pahalının daha iyi olmadığıdır. Tabii ki daha kötü değildir ancak lazer ameliyatları uygun kişiye uygun koşullarda yapılırsa anlamlıdır. Yani herkese lazer yapılmaz.

g. Prostat ameliyatı olmak istiyorum, prostatımda kanser bulunmadı, hastanede 3-4 gün yatmak benim için sorun değil, yeni ve modern yöntemlerden biri ile ameliyat olmak istiyorum ve çok fazla para harcamak istemiyorum diyorsanız sizin için plazmakinetik TUR ameliyatı uygun olacaktır.

h. Burada bahsetmediğim yöntemler olabilir ancak ben bu sitede sıklıkla kullandığım, kendi kliniğimde olan yöntemleri, kendi deneyimlerime dayanarak anlatmayı daha uygun buluyorum.

i. Yukarıda anlattığım tercihler benim kendi kliniğimde kendi hastalarıma önerdiğim cerrahi yöntemlerdir. Ancak her hastanenin alet parkı tüm bu yöntemleri sunmak için yeterli donanımda olmayabilir. Yapacak cerrahın tercihleri ve tecrübesi her ameliyat yöntemi için farklı olabilir o nedenle en uygun yöntemi doktorunuz ile tartışmalısınız.

Bookmark/FavoritesEmailGoogle BookmarksFacebookGoogle GmailMozillacaTwitterYahoo MessengerShare

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>