Açık Prostat Ameliyatı

Açık Prostat Ameliyatı

İyi huylu prostat büyümesi (BPH) için yapılan en eski cerrahilerden biridir. Günümüzde modern teknolojinin gelişmesi ile beraber endikasyonları çok sınırlı hale gelmiştir. Günümüzde yapılış sebepleri modern teknolojik yöntemler ile ameliyatı çok uzun sürecek, çok büyük (200-250 gramın üzerinde) prostatlı hastalarda uygulanmakta olan bir yöntemdir. Eskiden, 60 gramın üzerindeki prostatı olan kişilerin ameliyatlarında, klasik TUR yönteminin risk oluşturacağı kişilere, sıklıkla uygulanan bu yöntem, günümüzde popülerliğini hızla yitirmektedir.

Karnın alt kesiminden veya apışarasından (perineden) yapılan, yaklaşık 10-15 cm lik bir kesiden yapılan bir cerahi yöntemdir. Bu ameliyat yönteminde cilt kesilir, ciltaltı yağ dokuları, prostat ve mesanenin üzerini örten kas dokuları ayrılır, yöntemine bağlı olarak prostat kapsülü veya mesane açılır, prostat kapsülü içeride bırakılacak şekilde prostatın büyümüş kısmı parmak ile ayrılarak çıkartılır, daha sonra yine yöntemine bağlı olarak prostat kapsülü veya mesane kapatılır, kaslar dikilir, cilt altı yağ dokular dikilir ve kaslar dikilir.

Hastalar ameliyat sonrasında 7-10 gün arasında sondalı olarak izlenir. Bu süre boyunca ilk 3 gün daha ağırlıklı olarak idrardan kan gelir ve hastalar hastanede yattıkları süre boyunca sondalı olarak izlenir.

Yara üzerinde enfeksiyon veya yağ nekrozu gelişmesi durumunda açık yara pansumanı yapılması ve daha sonra yeniden dikilmesi ihtimali, uzun hastanede yatış süresi ve hastaları diğer yöntemlere göre daha uzun süre ve şiddette ağrı hissetmesi bellibaşlı dezavantajlarıdır. Bu dezavantajların sonucunda modern yöntemlere göre hızla popülerliğini yitirmekte olan bir yöntemdir.

Artık günümüzde dev prostatlı hastalarla karşılaşmadıkça uyguladığımız bir yöntem değildir. Kendi kliniğimde son birkaç senedir iyi huylu prostat büyümesi için açık ameliyat yapmam hiç gerekmedi.

Bookmark/FavoritesEmailGoogle BookmarksFacebookGoogle GmailMozillacaTwitterYahoo MessengerShare

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>